Originally posted by imac2much
Now for sidewinder, according to your theory, it should be 4D-X.
To compare 4D-X and D-X, just take the difference.
Namely, (4D-X) - (D-X) = 3D.
Thus 1739 - 280 = 1459.
D = 1459/3 = 486.
X = 486 - 280 = 206.
So you are basically saying a level 30 sheep that is Too Weak has enough defense to reduce my damage by over 200 points a shot.
Another example:
D-X = 375
4D-X = 2270
2270 - 375 = 1895
1895/3 = D = 632
X = 632 - 375 = 257
A lvl 1 worm reduced my damage by 257 points!
Now for sidewinder, according to your theory, it should be 4D-X.
To compare 4D-X and D-X, just take the difference.
Namely, (4D-X) - (D-X) = 3D.
Thus 1739 - 280 = 1459.
D = 1459/3 = 486.
X = 486 - 280 = 206.
So you are basically saying a level 30 sheep that is Too Weak has enough defense to reduce my damage by over 200 points a shot.
Another example:
D-X = 375
4D-X = 2270
2270 - 375 = 1895
1895/3 = D = 632
X = 632 - 375 = 257
A lvl 1 worm reduced my damage by 257 points!
So if your test is properly designed, replace the 4 with a 5 and everything works, right?
Thus 1739 - 280 = 1459.
D = 1459/4 = 365.
X = 365 - 280 = 85.
--
D-X = 375
5D-X = 2270
2270 - 375 = 1895
1895/4 = D = 474
X = 474 - 375 = 99
A lvl 1 worm reduced my damage by 99 points!
D = 1459/4 = 365.
X = 365 - 280 = 85.
--
D-X = 375
5D-X = 2270
2270 - 375 = 1895
1895/4 = D = 474
X = 474 - 375 = 99
A lvl 1 worm reduced my damage by 99 points!
Either your tests are broken, or Sidewinder is NOT what you just agreed it is!
And how the hell does ANY OF THIS disprove the description, as you claimed it does? The Ministry of Truth seems to have missed that little tidbit in this version of the rewrite.
Your PR campaign is pretty good, though. Even though you have thoroughly contradicted your own position (and reality), no one seems to have noticed.
Comment